15(08)
А 43


    Гусєва, Н. Т.
    Поняття ірраціональності у наукових розвідках [Текст] / Н. Т. Гусєва // Актуальні проблеми психології : Збірник наукових праць / За ред. С. Д. Максименка. - Житомир : Вид-во ЖДУ імені І. Франка, 2019. - Т. 6 : Психологія обдарованості, Вип. 16. - С. 294-303. - Бібліогр.: с. 301-303 (18 назв)
УДК
РУБ 15(08)
Рубрики: Психологія обдарованості
Кл.слова (ненормовані):
ірраціональність -- раціональність -- мислення -- емоційна оцінка -- здоровий глузд -- повсякденність
Анотація: У статті на основі теоретичних розвідок міждисциплінарних знань (психології, соціології, філософії та економічної теорії) розкривається поняття "ірраціональність" у порівнянні з поняттям "раціональність". Явище ірраціональності аналізується щодо міри включення у пізнання когнітивних процесів а також здатності до передбачуваності й ефективності вибору цілей та засобів їх досягнення. Стверджується, що традиційний опис у дихотомічних категоріях поняття "ірраціональність" обмежує розкриття його суттєвих характеристик і приховує інтеграційні ефекти його позитивної сторони. Висувається припущення, що усталеність оцінки ірраціональності, як негативно представленого соціального явища, може бути пов'язано із негативними проявами його соціальних наслідків відповідної поведінки як індивідуальних так і групових суб'єктів.


Дод.точки доступу:
Максименко , Сергій Дмитрович \голов. ред.\

Є примірники у відділах: всього 1 : ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)


15(08)
А 43


    Москаленко, В. В.
    Дослідження особливостей творчого мислення в когнітивній концепції С. Московичі [Текст] / В. В. Москаленко, // Актуальні проблеми психології : Збірник наукових праць / За ред. С. Д. Максименка. - Київ : Фенікс, 2019. - Т. 12 : Психологія творчості, Вип. 26. - С. 214-224. - Бібліогр.: с. 223-224 (7 назв)
УДК
РУБ 15(08)
Рубрики: Психологія творчості
Кл.слова (ненормовані):
когнітивна сфера свідомості -- соціальні репрезентації -- буденна свідомість -- здоровий глузд -- об'єктифікація -- персоніфікація -- ідентифікаційна матриця
Анотація: В статті на основі аналізу основних положень теорії соціальних репрезентацій С. Московичі проаналізовано особливості творчого мислення пересічної людини в процесі засвоєння нею наукових знань в умовах повсякдення. "Соціальні репрезентації" визначено як специфічну форму знання в сфері буденної свідомості, що поєднує в собі понятійний і образний компоненти. Проаналізовано творчу функцію соціальних репрезентацій, яка полягає у перетворенні незнайомої інформації у знайому в результаті трансформації структурних елементів та функцій ментальних феноменів наукового знання у когнітивні елементи буденної свідомості. У статті проаналізовано фактори, що детермінують творчу функцію соціальних репрезентацій. Зокрема, звертається увага на зовнішню та внутрішню групу факторів: зовнішні фактори описують зміни в науковій теорії, що відбуваються в результаті її втілення у буденну свідомість. Внутрішні - описують трансформації, що відбуваються в результаті цього всередині самих репрезентацій.


Дод.точки доступу:
Максименко , Сергій Дмитрович \голов. ред.\

Є примірники у відділах: всього 1 : ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)