151.51
А 43


    Гощіцький, А. В.
    Мізинські палеолітичні фігурки (спроба охарактеризувати даний мистецький феномен методом класичного психоаналізу) [Текст] / А. В. Гощіцький // Актуальні проблеми психології : Збірник наукових праць / За ред. С. Д. Максименка. - Київ : Фенікс, 2018. - Т. 12 : Психологія творчості, Вип. 24. - С. 43-50. - Бібліогр.: С. 49 (8 назв)
УДК
РУБ 151.51
Рубрики: Психологія творчості
Кл.слова (ненормовані):
пізньопалеолітичне мистецтво -- мізинські скульптурки -- класичний психоаналіз
Анотація: У статті здійснено спробу інтерпретувати феномен знайдених в Україні, палеолітичних мізинських скульптур. Співвіднесено подібну символіку на цих давніх пам’ятках (з уже виділеними їхніми морфологічними ознаками (жінка, фалос, птах)), та у вираженні позасвідомості Леонардо да Вінчі, фантазії, якого були витлумачені у оригінальній психоаналітичній розвідці Зігмундом Фройдом. Завдяки психологічному захисному механізмові – сублімації, фантазії в обох випадках втілилися у мистецтві, яке використало ці символи. Нам не відомо, які причини могли призвести первісних людей до такої втечі від реальності, але припускаємо, що це повʼязано зі щоденною проблемою виживання.


Дод.точки доступу:
Максименко , Сергій Дмитрович \голов. ред.\

Є примірники у відділах: всього 1 : ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)


15(08)
А 43


    Гощіцький, А. В.
    Вираження конфлікту між психічним та тілесним у давньому мистецтві [Текст] / А. В. Гощіцький // Актуальні проблеми психології : Збірник наукових праць / За ред. С. Д. Максименка. - Київ : Фенікс, 2020. - Т. 12 : Психологія творчості, Вип. 27. - С. 74-80. - Бібліогр.: с. 78-80 (16 назв)
УДК
РУБ 15(08)
Рубрики: Психологія творчості
Кл.слова (ненормовані):
психологія мистецтва -- первісне мистецтво -- палеолітичні Венери -- Баубо -- Англь-Сюр-Англен -- психологія сприйняття -- індивідуальність людини -- сексуальність
Анотація: У даній розвідці, розглянуто один з типів Палеолітичних Венер - зображення нижньої частини жіночого тіла, від живота униз до ніг (створених на двох відомих пам'ятках - Англь-Сюр-Англен та у печері Шове), а також вірогідні аналоги з пізніших часів. Про подібні жіночі образи йдеться у дослідженні Зігмунда Фройда. Вони виражені в античних фігурах Баубо, сучасних карекатурах та позасвідомих фантазіях у деяких випадках неврозу. Ймовірно, що у випадках виявлених Фройдом, дані явища, якимось чином, "нав'язливо" намагаються проявитись у спотвореному вигляді, як рудименти психіки. Припускаємо, що як у палеоліті так і в пізніші часи зображена боротьба між психічною та тілесною сторонами людського існування, які є двома полюсами однієї і тієї ж душі.


Дод.точки доступу:
Максименко , Сергій Дмитрович \голов. ред.\

Є примірники у відділах: всього 1 : ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)